Farizmot erősíteni sokféleképpen és sokféle indokkal lehet. Lehet azért erősíteni, mert ez egy szép nagy izom és jól formálható, ha pedig formás és erős, több kalória kell a test fenntartásához, ezért könnyebb egy tartható étrendet kialakítani. Lehet azért edzeni, mert ha erős és egészséges a farizom, akkor a derékról leveszi a terhelést és csökken a derékfájás kialakulásának esélye. Attól függően, hogy milyen indokkal edzünk, kicsit másképpen kell erősíteni az izmokat. Ehhez pedig jön még pár variáció. Lehet állva, intenzív guggolás- és kitörésvariációkkal dolgoztatni, lehet súllyal vagy saját testsúllyal, gumiszalagokkal vagy egyéb nehezítő tényezőkkel felturbózva. Lehet a földön fekve lábat emelgetve vagy térdelőmaszban, de lehet szék karfáján támaszkodva állva is tornázni. Na és akkor ott van az, amikor az egyensúlyozást is belevesszük a nehezítő tényezők közé – ezt lehet valamilyen instabil eszköz bevetésével (TRX, bosu, labda, egyensúlyozó korong, stb.) de lehet eszköz nélkül, csak simán féllábon állva egyensúlyozgatva is.
Van például ez a féllábazós lábemelgetős gyakorlat, aminél arra kell figyelni, nehogy hasra essünk. Nade ha ilyen koncentrálós, akkor miért is csináljunk?
például pont a koncentrálás miatt – hiszen ha arra figyelsz minden erőddel, hogy ne ess el, nem tudsz annyira a napi dolgokon kattogni, úgyhogy segít kikapcsolni
az egyensúlyozó gyakorlatok erősítik a mély has- és hátizmokat, amik szükségesek az egészséges gerinchez
erősítjük vele a farizmokat, amik szintén fontosak az egészséges gerinchez (az erős farizom elengedhetetlen a helyes medenceálláshoz és a derék túlterhelésének megelőzéséhez)
szuperül könnyíthető/nehezíthető igény szerint: ha túl bizonytalannak érzed magad az egyensúlyozáshoz, támaszkodhatsz szék karfáján vagy a falnál, ha viszont nagyobb kihívásra vágysz, dőlj előre és/vagy hajlítsd be a támasztó lábad vagy egészítsd ki a feladatot karmunkával
A farizom erősítése neked is hasznos lehet, próbáld ki bátran!