Van az a mondás, hogy amire azt mondják, hogy mindenre jó, az igazából semmire sem jó. Pedig néha van olyan, amire ez tényleg igaz ez. Például a mozgásra. Mert jó lehet megelőzésre, fájdaloműzésre, fogyás támogatására, tömegnövelésre, emésztés javításra, hormonális egyensúly biztosítására és megannyi más dologra is. Annyi a titok, hogy nem egy konkrét mozgásforma lesz jó mindenre, hanem minden dologra valami más. A Pilates is egy ilyen, hogy van pár dolog, amire jó – ezek között van olyan, amire bármilyen más mozgásforma is megoldás lehet, de van olyan is, amire inkább a body and mind típusú mozgásformák (jóga, Pilates, bodyart, stb.) az ideális.
Ide tartozik az is, hogy felturbózzuk egy kicsit a hétköznapjainkat, könnyebben menjen a munka és hatékonyabban tudjunk dolgozni. Minden mozgás segít abban, hogy a vérkeringésünk jobb legyen és könnyebben menjen a gondolkozás, de én elfogult vagyok a Pilatesszel szemben (főleg a Noémi féle gerinctréning-Pilates mix verzióval), úgyhogy természetesen erről fogok most áradozni egy sort listázós formátumban, hogy hogyan is javíthatja a Pilatest a munkád minőségét.
1 | Csökkenti a stresszt
Tudtad, hogy a munkahelyi stressz az egyik legnagyobb produktivitás-gyilkos? Ha „idegállapotba’ voltam Maunika” szinten telnek a napjaid, nehéz lesz minőségi munkát végezni, vagy ha mégis, sokkal több időt fog felemészteni. Bár mindenféle mozgásforma segít a stressz tüneteinek enyhítésében, a Pilates a légzésfókuszos, lelassulós gyakorlataival még könnyebben billenti ki az agyadat a túlpörgésből. Mozogsz is, a légzésre is figyelsz, koncentrálni is kell, hogy mikor mit kell csinálni, tök jól kikapcsol az agyad. A pozitív hatás eléréséhez nem is kell hosszú órákon át tornázni, néha elég lehet már 15 perc is ahhoz, hogy kicsit kizökkenj a pörgésből, lenyugodj és újult erővel vethesd bele magad a feladataidba.
Nálam kétféle módon működik jól a torna a megbolondulás ellen: amikor napi szinten tornázom, akkor valahogy jobban viselem a hétköznapokat, teljesen mindegy, hogy mikor van a torna, reggel, délben vagy este. Illetve gyorsmegoldásként is, amikor már túlpörgök a feladatokon vagy valami nagyon felbosszant, akkor abbahagyom a munkát és 10-20 percet tornázom, amivel szinte RESET-elem az agyamat és nyugisabban tudom folytatni a munkát. Persze ehhez nagy segítség, hogy én itthon dolgozom és bármikor megtehetem ezt – de ha te irodában dolgozol vagy bárhol máshol, akkor ilyen agyelborulós esetekben, ha a Pilates nem is fér bele, lépcsőzz egy-két emeletet vagy extra kerülővel menj ki a mosdóba, hogy egy kicsit a keringésednek kedvezz!
2 | Javítja a testtartásodat
Sokan nem is gondolják, hogy a helytelen testtartás mennyire lelassíthatja a munkavégzést. Ha görnyedve ülsz egész nap, nemcsak a tested fárad el hamarabb, de a figyelmed is szétesik. Simán előfordul, hogy a nyak- és hátizmok annyira befeszülnek, görcsölnek, hogy a keringésed is rosszabb lesz, nem pörög úgy az agyad, sőt, nagyon sokszor a fejfájást is inkább a rossz testtartás okozza, mint bármi más. A Pilates egyik nagy előnye, hogy segít visszaállítani a helyes testtartást, erősíti a gerincet tartó izmokat, és így csökkenti az ülőmunka által okozott fájdalmakat, bónuszként pedig segít abban, hogy ülés közben is jobb legyen a testtartásod. És ehhez megintcsak nincs szükség órákig tartó edzésre, van néhány alapgyakorlat, ami csodákat tehet – akár úgy, hogy a napi edzésedbe illeszted be, akár úgy, hogy munka közben megállsz és pár ismétlést elvégzel belőlük. Szóval, ha munka közben gyakran nyúlsz a derekadhoz vagy a nyakadhoz, érdemes elgondolkodni azon, hogy a Pilates része legyen a napi rutinodnak.
3 | Növeli az energiaszintedet
Tudom, tudom, a mozgásban általában elfáradunk, úgyhogy paradox az egész, hogy hogyan lesz tőle több energiád, de akkor is így van (és képzeljetek ide most egy 30 perces előadást, amiben megmagyarázom, hogy miért is van így), jobban hozzáedződünk az élethez és a nagyobb terhelést is könnyedén veszünk. Mindenféle mozgás segíthet ebben, ha jól eltalálod a nehézségi szintet, de a pörgős edzéseknél ott a kockázat, hogy túllendülsz azon a ponton, ami még pozitív hatású. A Pilates viszont olyan edzés, amit a „gyengéd alakformálás” kategóriába sorolok és nehezebb túlzásokba esni vele – eleve nem pörgetjük a pulzust, így a túledzés veszélye is csökken. Sok „véletlenül” nyújtó, lazító gyakorlat is van, odafigyelünk a légzésre is, úgyhogy a pihenés és fókuszálás folyamatosan váltakozik az edzéseken. Annyit mozgunk, ami még nem túl sok, de annyit, ami elég ahhoz, hogy jobban áramoljon az oxigén és éberebbnek érezd magad. Ha több oxigén jut az agyadba, akkor a munkád minősége is jobb lesz, gyorsabb és hatékonyabb leszel, sőt, esélyesebb, hogy a kreativitásod is újra felszínre tör! Nekem például sokszor van, hogy torna közben már megindulnak a gondolataim és a Pilates utáni percekben egy csomó ötlet pattan ki a fejemből.
4 | Segít fókuszálni
A Pilatesnek (oké, nem sajátítom ki ezt az előnyt sem, a legtöbb body and mind típusú mozgásforma tudja ezt, de megintcsak elfogultan beszélek róla, oké?) nemcsak a testedre van jó hatása, hanem a mentális fókuszodra is. A gyakorlatok néha pont ugyanúgy néznek ki kívülről, mint egy sima alakformáló órán, de ha a kevésbé látványos részre több fókusz kerül – egy-két milliméternyi különbség itt, egy-két miniizom bekapcsolása ott és persze a mozdulatok légzéssel összehangolása belekényszerít abba, hogy jobban odafigyelj a testedre, a mozdulataidra, a légzésedre. Néha a létezésedre. Ha az órán sikerül a fókusz, jó eséllyel az órán kívül is jobban tudsz majd fókuszálni – munka közben is könnyebben tudsz egy-egy feladatra koncentrálni, kevésbé lehetsz hajlamos arra, hogy minden apróság, minden külső inger elvonja a figyelmedet.
5 | Jobb kedvre derít
Tudod, van az a tipikus „meh” érzés, ami napközben rád telepszik… Nos, a Pilates még ezen is segíthet. Nemcsak azért, mert átmozgat és egy kicsit felébreszt, kirángat a megszokottból, hanem azért is, mert ha megvan az a napi sikerélmény, hogy „ma is tettem valamit a testemért”, az az önbizalmadat is megdobja. A tornával (teljesen mindegy, hogy otthon, eljárósan, nyomtatott papírról vagy videókra tornázva) jobb lesz a közérzeted és ha nem nehezedik rád a nihil érzése, a munkádban is jobban tudsz teljesíteni. Ráadásul, ha jobban érzed magad a bőrödben, kevésbé érzed megoldhatatlanul nehéznek és elmondhatatlanul fárasztónak a napi feladatokat.
Persze a Pilates sem fogja varázsütésre megoldani az összes munkahelyi problémádat, nem lesz kevesebb az irreális elvárás sem a partnerek/főnökök részéről, de biztos, hogy jobban fogod viselni a rád nehezedő nyomást, jobban forog az agyad (és ha gyorsabban, hatékonyabban dolgozol, még a végén a főnöknek sem lesz más választása, mint hogy megdicsérjen téged a jól elvégzett munkádért) és fájdalommentesebbek lesznek a napjaid. Úgyhogy, ha legközelebb azon kapod magad, hogy már megint szétesik a figyelmed vagy elzsibbadt már mindened a sok üléstől, a nyakadat próbálod magadnak masszírozni, hátha jobb lesz egy kicsit, vagy ha már attól félsz, hogy mindjárt bebóbiskolsz, ne a következő kávéért nyúlj – próbáld ki inkább a Pilateset, és érezd meg, hogy mennyit segít!